Pershaya Liga
Belarus
League level:
Second Tier
- Number of teams: 18 teams
- Players: 451
- Foreigners: 42 Players 9.3%
- ø-Market value: €41k
- ø-Age: 22.2
Matchday 3 2023
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
(3.) Lida | 4:1 | Bumpro (2.) | ||
Fri
Apr 14, 2023
- 12:00 PM
|
||||
120 · Vitaliy Poltarzhitskiy | ||||
Course of play | ||||
13' | 1:0 | |||
1:1 | 17' | |||
60' | 2:1 | |||
64' | 3:1 | |||
70' | 4:1 | |||
(16.) Slonim | 1:1 | Molo (5.) | ||
Fri
Apr 14, 2023
- 1:30 PM
|
||||
370 · Artem Yasel | ||||
Course of play | ||||
67' | 1:0 | |||
1:1 | 81' | |||
(8.) Maxlin | 3:1 | Ostrov (10.) | ||
Fri
Apr 14, 2023
- 2:30 PM
|
||||
550 · Nikita Kabak | ||||
Course of play | ||||
51' | 1:0 | |||
55' | 2:0 | |||
72' | 3:0 | |||
3:1 | 75' | |||
90+2' | ||||
(6.) Lokomo | 2:0 | FK Osi (17.) | ||
Fri
Apr 14, 2023
- 4:30 PM
|
||||
80 · Ilya Lyashuk | ||||
Course of play | ||||
40' | 1:0 | |||
78' | ||||
87' | 2:0 | |||
(4.) Dnepr | 3:0 | Volna (7.) | ||
Sat
Apr 15, 2023
- 12:00 PM
|
||||
450 · Aleksey Shipitsa | ||||
Course of play | ||||
6' | 1:0 | |||
76' | 2:0 | |||
90' | 3:0 | |||
(1.) Dzerzh | 4:3 | Orsha (13.) | ||
Sat
Apr 15, 2023
- 2:00 PM
|
||||
155 · Amin Kurgkheli | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 6' | |||
0:2 | 12' | |||
0:3 | 16' | |||
20' | 1:3 | |||
26' | 2:3 | |||
57' | 3:3 | |||
60' | 4:3 | |||
(9.) FK Bar | 2:0 | Shakht (14.) | ||
Sat
Apr 15, 2023
- 3:00 PM
|
||||
1.100 · Dmitriy Dmitriev | ||||
Course of play | ||||
2' | 1:0 | |||
75' | 2:0 | |||
81' | ||||
(15.) Niva | 1:2 | Viteb (12.) | ||
Sat
Apr 15, 2023
- 4:00 PM
|
||||
150 · Aleksey Obelevskiy | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 24' | |||
0:2 | 66' | |||
76' | ||||
79' | 1:2 | |||
Table Pershaya Liga 2023
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Dzerzhinsk | 3 | 9 | 9 | |
2 | FK Lida | 3 | 6 | 7 | |
3 | Dnepr Mogilev | 3 | 5 | 7 | |
4 | Lokomotiv Gomel | 3 | 3 | 7 | |
5 | BK Maxline | 2 | 7 | 6 | |
6 | FK Baranovichi | 3 | 2 | 6 | |
7 | Molodechno | 3 | 1 | 5 | |
8 | Bumprom | 3 | 1 | 4 | |
9 | Vitebsk | 2 | 1 | 4 | |
10 | Volna Pinsk | 3 | -2 | 4 | |
11 | Ostrovets | 3 | -2 | 3 | |
12 | ZY Zhodino | 2 | 0 | 2 | |
13 | Orsha | 3 | -3 | 1 | |
14 | Slonim | 3 | -6 | 1 | |
15 | Niva Dolbizno | 3 | -6 | 0 | |
16 | Shakhter P. | 3 | -7 | 0 | |
17 | Osipovichi | 3 | -9 | 0 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...